Login
Anaokulu Açmak

Anaokulu Açmak

Anaokulu Açmak

Eğitim planlaması için de devlet kurumlarına ihtiyaç duyulduğu kadar, özel eğitim kurumları da ihtiyaç duyulmaktadır.

O yüzden istenen özelliklere sahip olan kişiler tarafından, özel anaokulu açmak da eğitim sektöründe faydalı bir iş olmaktadır. Anaokulu açmak için bazı gereken belgeler bulunmaktadır. Anaokulu açmak için gereken belgeleri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Anaokulu ruhsatı almak için yani anaokulu açmak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri hazırlayarak başvuru sırasında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermeniz gerekmektedir. Anaokulu açmak için gereken belgeler arasında, ilk olarak ek 1 başvuru formu bulunmaktadır.  Daha sonra sırasıyla; adli sicil beyanı, Sicil Gazetesi veya faaliyet belgesi, kurucu temsilcisi yetki belgesi,  teknik rapor, sağlık raporu, itfaiye raporu, yerleşim planları, müdür ve personel evrakları, tapu veya kira kontratı,  kurucunun  fotoğrafı,  öğrenim belgesi, vergi levhası, bina fotoğrafı, numarataj ve coğrafi bilgi sistemi evrakları yer almaktadır.

Anaokulu Açmak İçin Gerekenler

Herhangi bir sorun yaşamamak ve hazırlanan evrakların reddedilmemesi için anaokulu açmak için gerekenler dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hazırlanmalıdır.  Anaokulu açarken hazırlanması gereken evraklar ve dosya dışında başka önemli kriterler de bulunmaktadır. Anaokulu binasının etrafında, çocuklara zarar verebilecek veya tehlike oluşturabilecek alanlar bulunmamalıdır. Çok katlı binalarda açılan anaokullarında, anaokulunun bağımsız bir girişinin bulunması gerekmektedir. Çocuk başına 1,5 metrekare düşecek şekilde, yeterli büyüklükte bir bahçe bulunmalıdır.  Onun dışında anaokulunda kullanılacak sınıfların en az 15 metrekare büyüklüğünde olan bolca gün ışığından faydalanan alanlar olması gerekmektedir. En az 10 metrekare müdür odası bulunması gereken anaokulları için, yemekhane ve tuvaletlerin büyüklüğü öğrenci kapasitesine uygun olmalıdır. Anaokulu açmak için gereken zorunlu alanlar bu şekilde olmaktadır. Bunun dışındaki uyku odası veya atölye gibi alanlar, tamamen isteğe bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Anaokulu Açma Fiyatları

Anaokulu açma fiyatları, açacağınız anaokulunun kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Minimum 100.000 Türk Lirası civarında bir maliyet ile anaokulu açabileceğiniz gibi, ortalama olarak 300.000 Türk Lirası maliyet ile anaokulları açılmaktadır. 

Anaokulu Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli

Karlı yatırımlar arasında yer alan Anaokulu açma fikri birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Anaokulu açmak için araştırma yapan kişiler, anaokulu açmak için hangi belgeler gerekli diye sormaktadır. Anaokulu açmak için, anaokulu açmak isteyen kişinin kimlik, öğrenim durumu ve adli sicil durumunu belirten belgeler,  yönetim kurulu tarafından belirlenmiş yapılacak işlemler sırasında gerekli yetki belgesi, kullanılacak binanın sahiplik durumumu belirtecek tapu veya kiracılar için kira sözleşmesi, yine kullanılacak olan binanın belirlenmiş kriterlere göre uygunluk durumunu gösteren ilgili yerlerden alınmış proje ve belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Anaokulu Açmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Anaokulu açmak için hangi bölüm okunmalı diye sorarsak; anaokulu açmak isteyen kişinin, ilkokul mezunu olması yeterlidir fakat anaokulu öğretmenliği, okul öncesi çocuk eğitimi gibi bu sektör ile alakalı bölümleri okuyan kişilerin açmış oldukları anaokulları daha çok ilgi görmektedir. Anaokulu müdürü olmak için bu durum farklılık göstermektedir. Belirlenmiş olan ve sektör ile alakalı bölümlerden mezun olan kişiler üniversite mezunu olarak gerekli kriterleri taşımaları halinde anaokulu müdürü olabilmektedir. Bu durum da  en az  anaokulu açmak için hangi belgeler gerekli konusu kadar önemlidir.

Anaokulu Açmak İçin Hangi Diploma

Anaokulu açmak için hangi belgeler gerekli konusunda bilgi sahibi olduktan sonra, diploma konusu da büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar, anaokulu işletmeciliği yapmak için anaokulu açmak isteyen kişilerin ilkokul mezunu olması yeterli olsa bile, bu konuda eğitim almış ve ilgili kurumlardan mezun olmuş kişilerin bu sektörde daha şanslı olduğunu belirtmek gerekiyor. Anaokulu açmak için hangi diploma lazım denildiğinde anaokulu müdürleri ve mesul müdürleri söz konusu olduğunda bu durum değişkenlik gösteriyor. Anaokullarında müdürlük veya mesul müdürlük görev yapacak olan kişilerin, mutlaka bu yönde eğitim veren bir kurumdan 4 yıllık fakültelerden mezun olması ve en az 2 sene boyunca bu alanda çalışmış olması gerekiyor.

Anaokulu Açma Dilekçesi

Anaokulu açmak için hangi belgeler gerekli kısmında belirtmiş olduğumuz belgeleri hazırlıktan sonra, ilgili anaokul kuruluşunu açmak isteyen kişilerin, açmayı planladıklarını kuruluş binasının adresinin belirten ve kuruluş amacını anlatan bir anaokulu açma dilekçesi ile başvuru yapması gerekmektedir.

Size gereken desteği vermeye hazırız.

Bize 0543 965 1490 dan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply